חמשת הקריטריונים המובילים לבחירת שמות דומיין

כאשר מדובר בבחירת שם דומיין לאתר עסקי, ישנם מספר קריטריונים שניתן להשתמש בהם כדי למדוד מועמדים. בחירת שם דומיין מתאים חשובה שכן שם הדומיין הוא מרכזי בזהות המקוונת של החברה. שם דומיין מכוון ומחושב היטב יכול להיות בעל יתרונות מתמשכים לעסק כמו בניית מותג חיובי ויצירת תנועה חוזרת. ברגע ששם דומיין נרשם, עסק מושקע באופן מיידי בשם הדומיין הזה, שכן הוא יתקיים בקישורי אינטרנט המניעים דירוג במנועי חיפוש, ספריות שמניעות תעבורת אינטרנט, הכלולים בכרטיסי ביקור, שילוט וחומרי קידום מכירות אחרים. מאמר זה מספק את חמשת הקריטריונים המובילים שיש ליישם בעת בחירה ורישום של שם דומיין אסטרטגי לאתר עסקי.

הקריטריונים הראשונים, שניתן לראות בו גם כתנאי מוקדם, הוא למצוא שם דומיין זמין. מכיוון ששמות דומיין מזהים באופן חד משמעי עסק מקוון בדומה למספר טלפון לא מקוון, שמות הדומיין חייבים להיות ייחודיים. רבים משמות הדומיין הקצרים והנחשקים יותר כבר נמצאים בשימוש ובעלי ערך רב. אלה כוללים את Insurance.com, Business.com, Cooking.com ו-Diet.com. ישנם המון כלים חינמיים שמסופקים על ידי רשמי שמות דומיין וחברות אירוח אתרים כדי לקבוע אם שם הדומיין הרצוי זמין ולהציע וריאציות כאשר הדומיין הרצוי הוא כבר נלקח. זה גם נוהג טוב עבור חברות לחפש במאגר הסימנים המסחריים המקוון בארה"ב כדי להבטיח ששם דומיין פוטנציאלי אינו סימן מסחרי רשום עבור עסק אחר. תאמינו או לא, ידועים מקרים שבהם עסקים נאלצו למסור שמות מתחם שהם רשמו שהתגלו מאוחר יותר כמפרים סימני מסחר של חברות אחרות, למרות שבעלי הסימנים המסחריים לא רשמו קודם לכן את שם הדומיין.

הקריטריונים השניים לבחירת שם הדומיין הוא למצוא שם שקשור לשם העסק, המותג או התעשייה. אם לעסק יש זהות מותג מבוססת, הבחירה בשם הדומיין צריכה להיות שם המותג, אם זמין. כמה מאתרי המסחר האלקטרוני הגדולים ביותר נכנסים לקטגוריה זו, כלומר Amazon.com, ebay.com ו-craigslist.org. שמות הדומיין שלהם הם שמות המותג שלהם שהוקמו במהלך השנים. עם זאת, אם עסק חדש ועדיין אין לו זהות מותג מבוססת ומוכרת רחבה, שם התחום שנבחר יכול להועיל אם הוא קשור למיקוד העסקי. דוגמאות לסוג זה של שם דומיין כוללות PRWeb.com, EzineArticles.com ו-emarketer.com, אם כי לא ברור למחבר אם המותגים המבוססים הללו נבנו לפני או לאחר רישום שמות הדומיין שלהם. כך או כך, מבקר פוטנציאלי יכול להסתכל על שמות הדומיין הללו ולקבל מושג על המיקוד העסקי של הבעלים הרשום. קיום שם דומיין המותאם למיקוד העסקי יכול גם לסייע בקידום אתרים (אופטימיזציה למנועי חיפוש) ולהגדיל את מספר המבקרים המופנים לאתר העסק ממנועי חיפוש.

הקריטריונים לבחירת שם הדומיין השלישי מבוססים על הפתגם הישן, "פחות זה יותר". במילים אחרות, עדיף לבחור שם דומיין קצר ככל האפשר תוך התחשבות בקריטריוני הבחירה האחרים. רבים מציעים שעשר דמויות או פחות זה אידיאלי. זה יכול להיות אתגר לא קטן עם כל כך הרבה שמות מתחם שכבר רשומים ונמצאים בשימוש בעשור וחצי האחרונים. כדי להחמיר את המצב, משקיעים רבים רשמו שמות מתחם רק במטרה לסמן אותם ולמכור אותם מחדש לפני השימוש בהם. נוהג זה, המכונה חניה בשם דומיין, מבוסס על ספקולציות של ביקוש גבוה וקונים בעלי מוטיבציה לשמות דומיין מסוימים. עם זאת, יש עדיין המון שמות דומיין זמינים בגודל עשרה תווים או פחות למי שמוכן להיות יצירתי. קיום שם דומיין קצר מועיל לכתובת האתר על ידי הפחתת מספר שגיאות הכתיב, מה שמקל על זכירה והתאמה לכרטיסי ביקור, כלי כתיבה ושילוט.

הקריטריונים הרביעיים לבחירת שם הדומיין הוא סיומות register.com בכל הזדמנות אפשרית. רוב משתמשי האינטרנט מניחים שלגופים מסחריים יהיו שמות מתחם המסתיימים ב-in.com בניגוד ל-.net,.biz,.tv,.us,.info וכו'. רבים המחפשים את אתר האינטרנט של חברה או מותג ידועים הוסף "www." לשם החברה או המותג, ולאחר מכן הוסף את ".com" לסוף בניסיונות לנווט ישירות לאתר המעניין. חלק מהעסקים יבחרו במותג או שם חברה פופולרי כשם הדומיין שלהם "שורש", אך ירשמו אותו עם סיומת שאינה .com מכיוון ששם הדומיין the.com כבר רשום על ידי בעל המותג. בעוד שגישה זו עשויה להניב תעבורה "חינם", שיעורי ההמרה של מבקרים ללקוחות יהיו נמוכים מאוד מכיוון שמבקרים אלו בדרך כלל ינטשו את האתר בתחושת הטעיה. אותו עיקרון חל על בחירת שם דומיין באמצעות מותג או שם חברה שגוי.

הקריטריונים החמישיים והאחרונים לבחירת שם הדומיין הוא מה שאני מכנה "The 3Rs" – קל לדקלם, לזהות ולהיזכר. מחרוזות אקראיות של מספרים ואותיות יוצרות סיסמאות מערכת טובות, אבל שמות דומיין איומים. קשה לזכור אותם וכמעט בלתי אפשרי לנחש. זה חל על ראשי תיבות המייצגים מותגים לא ידועים. זה רלוונטי במיוחד בעת מתן כתובת אתר לקהל רדיו או מאזיני מצגות. שם דומיין טוב יאפשר למפרסמים ולפרזנטורים לדקלם כתובת אתר ללקוחות פוטנציאליים ולקוחות שישמעו ויזהו את כתובת האתר, ואז יזכרו את הכתובת הזו בפעם הבאה שהם יהיו מקוונים. יש להימנע משמות דומיין עם רכיבי מילים שניתן לאיית בדרכים מרובות כגון "מודעה", "הוסף", "שניים", "אל", "מדי", מכיוון שמאזינים יהיו נוטים לאיית שגוי של כתובת האתר בעת ניסיון להגיע העסק באינטרנט.

בחירה קפדנית ורישום של שם דומיין אסטרטגי הוא צעד חשוב בהשקת זהות עסקית מקוונת. עסקים ייהנו מבחירה נבונה שכן שמות דומיין, לאחר ההרשמה, ימצאו את דרכם במהירות לאינספור חומרים, קישורי שותפים ומדדים של מנועי חיפוש, שייקרו לעדכן אם נדרשים שינויים. יישום חמשת הקריטריונים המובילים לבחירת שמות דומיין ישפר את הזהות המקוונת, יגדיל את התנועה לאתר ויקל על לקוחות ופוטנציאליים להתחבר לעסק שלך.Source by Rick Noel

כתיבת תגובה